XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Pierwszego  września o godzinie 9.00 uroczystością na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczął sie XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Blisko 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy podczas 3 tygodni pokonało trasę ponad 6 500 km. Rajd rozpoczęła uroczystość zorganizowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających żegnali Kresowiacy, Powstańcy Warszawy, harcerze, a także bliscy osób pomordowanych na Wschodzie.

To już dwunasta podróż motocyklistów na Kresy Rzeczypospolitej, aby uczcić pamięć bohaterów pomordowanych na Wschodzie, spotkać sie z żyjącymi tam Polakami i przekazać dary.

Trasa tegorocznego Rajdu objęła: Litwę, Białoruś, Rosje, Ukrainę i Polskę, a wśród odwiedzonych miejsc sie m.in.: Warszawa, Hajnówka, Giby, Kowno, Kiejdany, Mejszagoła, Glinciszki, Pikliszki, Zułów, Powiewiórka, Podbrodzie, Ponary, Rossa, Wilno, Oszmiana, Lida, Krupa (Krupovo), Surkonty, Roś, Wołkowysk, Słonim, Baranowicze, Zaosie, Świteź, Nowogródek, Naliboki, Wołożyn, Bogdanowo, Mińsk (Kuropaty), Chatyń, Mochylew, Lenino, Katyń, Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj), Kłuszyn, Miednoje, Moskwa, Kursk, Charków (Piatichatki), Kijów (Bykownia), Koziatyń, Chmielnik, Latyczów, Brahiłów, Winnica, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim, Jazłowiec, Dytiatyń, Huta Pieniacka, Zadwórze, Lwów, Zółkiew, Krzesimów, Warszawa.

Każda z miejscowości, przez którą jedziemy, to fragment polskiej historii. W trasie spotkania z Polakami, dziećmi w sierocińcach, mieszkańcami i władzami miast.

Odwiedzamy Polskie Termopile w Dytiatyniu i Zadwórzu.

W Podbrodziu, Bogdanowie, Katyniu, Miednoje spotkania z dziećmi które oczekują na naszą pomoc i przyjazd.

W Moskwie złożyliśmy wieniec na symbolicznej mogile gen. Leopolda Okulickiego i Stanisława Jasiukowcza oraz przyjaciołom Polski: Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie.

Tegoroczny Rajd objął dwa zloty motocyklowe: w Ponarach pod Wilnem i w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Ponary to miejsce, w którym podczas II wojny światowej Niemcy wraz z litewskimi ochotnikami zamordowali około 25 tyś. Polaków: inteligencje, młodzież, harcerzy. Huta Pieniacka to wioska, w której w lutym 1944 roku 4. Pułk Policji SS składający się z ukraińskich ochotników SSGalizien przy udziale UPA wymordował polską ludność cywilną. W tym miejscu stoi dziś symboliczny pomnik z nazwiskami mieszkańców, którzy zginęli. Po raz kolejny motocykliści z Rajdu Katyńskiego spotkali tam członków rodzin pomordowanych oraz tych, którzy ocaleli.

Celem Zlotu w Hucie Pieniackiej było uporządkowanie części Cmentarza Wojskowego w Brodach,  ,,tam pozostali nasi bohaterowie, nasi przodkowie, nasi żołnierze, którzy bili się i umierali za wolną Polskę. Choć tyle możemy dla nich zrobić, przywracając im pamięć? powiedział Adam Świtalski, komandor III Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej.

Wśród uczestników XII Rajdu Katyńskiego było 70 procent tych którzy jadą po raz pierwszy, a do wyjazdu często przygotowywali się już od kilku lat.

Dla mnie Rajd Katyński to podtrzymanie tożsamości narodowej przez poznanie historii jadąc do miejsc, w których się ta historia tworzyła. Rajd to także a może przede wszystkim, spotkania, rozmowy z ludźmi żyjącymi na Wschodzie. Piękno i urok Kresów bez których nie byłoby Polski zachwyca w trakcie pokonywania wielokilometrowych odcinków trasy i zachęca aby przyjechać tu ponownie. Rajd był także egzaminem wytrzymałości i umiejętności dostosowywania się do tak trudnych i odbiegających od domowych warunków bytowych.

Jednym z ważnych elementów Rajdu Katyńskiego jest przekazanie darów Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach, ich rodzinom i opiekunom. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są wśród motocyklistów podczas zlotów im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. W tym roku na apel Stowarzyszenia dotyczącego zbiórki funduszy i darów rzeczowych odpowiedziało bardzo wiele osób. Dzięki tej pomocy Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ciągu kilku lat wsparło powstanie bibliotek z książkami w języku polskim, ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, dofinansowało działalność polskich harcerzy na Kresach i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Galeria zdjęć
Galeria wideo

Możesz napisać komentarz, lub użyć trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby móc komentować!.